top of page

HANAMI:
SVÁTEK ROZKVETLÝCH SAKUR

Název festivalu znamená ,,obdivování sakurových květů". Jedná se o tradiční jarní svátek, při němž se rodiny a přátelé v Japonsku usadí  formou pikniku pod rozkvetlými třešněmi a užívají si v dobré pohodě jejich prchavou krásu. Popíjí se při tom saké a skládají básně. 

hanami

NA ZAČÁTKU KAŽDÉHO DOBRÉHO PŘÍBĚHU JE PIVO

sakura amber ale

První pivo s lístky sakury — Sakura Dark Ale bylo v Pivovaru Strahov uvařeno již v roce 2017. Když se v roce 2022 rozhodlo, že se po letech sakurové pivo uvaří znovu, přišel nápad udělat spolu s uvedením na čep i menší akci, která by návštěvníkům přiblížila japonskou kulturu. Ve spojení s "českým samurajem" Jakubem Zemanem vznikla událost, která letos slaví již třetí rok a těší se velkému zájmu i účasti.

Předchozí ročníky se konaly v Pivovaru Strahov v areálu Strahovského kláštera. Obrovský zájem veřejnosti však narazil na kapacitní limity prostor, a proto se tento rok akce koná v jednom z nejvýznamnějších pražských paláců, Clam-Gallas, nacházejícím se v srdci Prahy na Starém Městě.

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT? 

Událost započne ve 12 hodin průvodem samurajů ve zbrojích z Pivovaru Strahov a bude pokračovat do Clam-Gallasova paláce. Zde čeká návštěvníky bohatý program, který představí pestrou škálu disciplín tradiční japonské kultury, na své si však přijdou i příznivci japonské popkultury žánrů Manga a Anime.

hanami průvod

Od jedné hodiny budou na nádvoří a vnitřních prostorech paláce probíhat ukázky bojových umění, čajového obřadu, recitace poezie Haiku, výstava tušové malby, kimon, ikebany či historických originálů japonských mečů. Součástí programu je také turnaj v disciplíně zkoušky seku samurajským mečem tamešigiri, a návštěvníci mohou soutěžit o nejhezčí tradiční kimono, haiku i cosplay. Samozřejmě nebude chybět ani legendární sakurové pivo, vynikající čaje a delikatesy jako ramen, onigirazu, nebo japonské pečivo.

Akce proběhne za každého počasí, vstupné je dobrovolné. Těšíme se na společnou oslavu rozkvetlých sakur, jara a radosti. 🌸

bottom of page